Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


27 Nisan 2012

Semanur aile vahşeti kurbanı!

Antalya'da Mehmet Ç., 2 yaşındaki kızı Semanur’u "ranzadan düştü" diyerek hastaneye getirdi. Doktorlar yaptıkları muayenede şok oldu. Çünkü küçük kızın kafatasında çatlak, vücudunda ısırık izleri, kırıklar ve morluklar vardı. Feci şekilde dövüldüğü anlaşılan küçük kız, hemen ameliyata alındı. Ancak küçük bedeni yaşadıklarına dayanamadı.


 


Semanur’un babası ile annesinin ayrı olduğu, Serik’te tarlalarda işçilik yapan 26 yaşındaki babasının bir başka kadın ile birlikte yaşadığı bildirildi. Olaydan sonra babanın "Semanur aşırı yaramazlık yaptığında, zaman zaman dövdüğümüz oldu ama bu kez ranzadan düştü" dediği belirtildi.
İki yaşında bir çocuğun sağlık ekibi tarafından düzenli muayene ediliyor olması gerekir, öyleyse daha önceki dövme olayları nasıl fark edilmedi? Bu çocuğu takip eden bir sağlık kuruluşu var mı? Onlara sorulacak mı, nasıl fark edilmediği?
Bu olay üzerine Sağlık Bakanlığı'na 0-6 yaş grubundaki tüm çocukların düzenli muayenesinin yapılıp yapılmadığı sorulacak mı? Sağlık Bakanlığı'na bunu sorması gereken çocuğu korumaktan sorumlu bir birimimiz var mı? Kim kendisini bununla sorumlu kabul edecek? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı mı, Başbakan mı, Meclis mi?
İhmalin neden olduğu kadar, çocuğa karşı şiddete etkili bir müdahalede bulunulmadığı düşüncesi de bu eylemlerin yaygınlaşmasına neden olmuyor mu?
Bu konuda daha pek çok soru sormak mümkün. Ama asıl önemlisi şu: Diğerleri gibi Semanur’u da unutup hayatımıza devam mı edeceğiz?