Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Nisan 2012

'4x4'lük başarısızlık

YGS'de 40 Türkçe sorusunun 4'üne bile doğru yanıt veremeyenlerin oranı yüzde 100 artı. Sıfır puan alanların sayısı katlanarak 50 bine ulaştı.
Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Giriş Sınavı'nın (YGS) 2012 yılı sonuçlarına göre başarısızlık patlaması yaşanmış. Sıfır puan alan adayların sayısı 2010'a göre %258 artmış. 50 bin 805 adayın puanı, puanları 0.5'ten küçük olduğu için hesaplamaya dahi alınmamış. Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinin her birinden 40'a sorunun yöneltildiği adaylardan 4'ün altında doğru yanıt veren aday sayısı geçen yıla göre Türkçe'de %106, sosyal bilimlerde %28, temel matematikte %24, fem bilimlerinde ise %11 artmış. Testlerdeki puan ortalamaları da düşmüş. 

Bu tür haberler her yıl sınav sonrasında yayınlanıyor, sonra unutuluyor. Milyonlarca genci ilgilendiren bu önemli sonucun bize anlattıklarını bu yıl anlayabilecek ve gelecek yıl bu sonucu değiştirecek bir girişimde bulunacak mıyız?

Başarısızlık sadece üniversite sınavında değil, OECD tarafından 3 yılda bir düzenlenen Uluslararası Öğrenci Başarısını Değerlendirme Programı (PISA) kapsamında yapılan değerlendirmede de Türkiye 34 OECD ülkesi arasında 32. sırada yer alıyor. ERG, 2010 yılı raporunda Türkiye’nin eğitimdeki en önemli sorununun “öğrenme sorunu” olduğunu dile getirmiş.

Şunu biliyoruz ki, hükümetin bu soruna yönelik en önemli projesi ise henüz etki değerlendirmesi bulunmayan, öğrencilere tablet bilgisayar verilmesi ve sınıflara akıllı tahtalar konulmasını öngören Fatih Projesi. Eğitime ayrılan payın da 2012 yılı için tahminen milli gelirin (GSYH) %2.75'ine denk geldiğini biliyoruz. Bir yandan da eğitim sisteminde büyük değişikliklere gidiliyor ve nüfus artışı destekleniyor.

Eğitimde "öğrenme sorunu"nun daha ciddiye alınmasının zamanı geldi de geçmiyor mu artık?