Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


11 Nisan 2012

Donma cezası!

AiHM, okul yolunda tipide donarak ölümde Türkiye’yi mahkum etti. 
İstanbul Ümraniye'deki Ayşe Çarmıklı İlköğretim Okulu'ndan 22 Ocak 2004'te karnesini alıp evine dönerken kar ve tipide donarak ölen 7 yaşındaki Atalay Kemaloğlu'nun ailesinin Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yenidoğan Belediyesi hakkında İstanbul İdare Mahkemesi'ne açtıkları 324'er bin liralık tazminat davası, 20 bin lira dava harcını ödeyemedikleri gerekçesiyle ve fakirlik belgesi yeterli görülmediğinden düşmüştü.

AİHM, Türkiye'nin "ölümle ilgili ihmali bulunanları cezalandırmadığı ve yine duruşmalarda mağdur aileye yardım yapmadığı" gerekçesiyle "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam hakkıyla ilgili 2'inci ve adil yargılanmayla ilgili 6'ıncı maddelerini ihlal ettiğine" hükmetti. Karar gereği Türkiye, Kemaloğlu çiftine mahkeme masrafları da dahil olmak üzere toplam 54 bin 500 Euro tazminat ödeyecek.

Bu karar esas olarak adli yardım sisteminin eksikliğine ilişkin tespit bakımından önemli. Fakirlik belgesine bağlı adli yardım, adil yargılanma hakkının ihlalidir diyen bu karar Türkiye'de adli yardım sisteminin tartışılmasını sağlayacak mı?

Hükümetin tazminatı ödemekle yetinmemesi, adli yardım sistemini daha çok kişinin yararlanmasını sağlayacak biçimde gözden geçirmesini sağlamak için bu kararın daha çok duyurulması ve konuşulmasını Barolar dahil hukuk kuruluşları sağlayabilecek mi?