Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Mart 2012

'Çocuklar var' diye ateş açmamış.

İzinsiz nevruz kutlamalarında Cizre’de uzun namlulu silahla yaralanan polis memuru Ahmet Toprakoğlu hayatını kaybetti. Adanalı şehidin üzerlerine ateş açanlara, çocukları siper olarak kullandıkları için karşılık veremediği ortaya çıktı. 5 ay önce nişanlanan şehit polis düğün için salon bile kiralamış.
Nevruz kutlamalarında yaralanan polis memuru Ahmet Toprakoğlu hayatını kaybetti. Polise ateş açanların çocukları siper olarak kullandıkları, bu nedenle de polisin karşılık veremediği söyleniyor.


Bu ihtimal, polisin doğru bir tutuma sahip olduğunu gösteriyor. Ancak polis memurunun hayatını bu doğru tutum yüzünden kaybettiğini söylemeye varan haber dili için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Ateş etseydi ve çocuklar ölseydi, denilebilir mi?


Eğer gösterilerin olduğu yerde çocuk var ise, onların güvenliğini sağlamak başta kolluk görevlileri olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ve yetişkinlerin sorumluluğu değil mi? Ortamda çocuk varken silahlı çatışma yaşanıyorsa, bir durup düşünmek gerekmez mi, bu nasıl bir düzen diye?