Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


29 Şubat 2012

3'üncü Çocuğunu Tuvalette Doğurdu!

Gaziantep'te hastaneye götürülen 17 yaşındaki kadının yaptığına inanamayacaksınız!Gaziantep'te kasık ağrısı ve kanama şikayetiyle hastaneye götürülen 17 yaşındaki S.G., iddiaya göre tuvalette doğurduğu üçüncü çocuğunu kordonunu kendi kesip klozete bıraktı. Durumun anlaşılması üzerine kurtarılan bebek kuvözde tedaviye alınırken S.G. ile aynı zamanda teyzesinin oğlu olan nikahsız eşi gözaltına alındı.  

Bu kız çocuğu 14 yaşında iken ailesi tarafından 26 yaşındaki teyzesinin oğlu (Metin Kalburcu) ile evlendirilmiş. Evlilikten sonraki her yıl bir bebekleri olmuş. Bu üçüncü bebekmiş. Olaydan sonra kız çocuğunun ifadesi alınarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış. Metin Kalburcu ise tutuklanmış. Şimdi akla gelen basit 3 soru var:

  • Baba tutuklandı ama bu S.G.'nin mağduriyetini azaltıyor mu? Hiç olmazsa bundan sonraki süreçte S.G'ye destek olmak için bir çaba gösterebilecek miyiz?

  • Bu olayda cinsel istismar mağduru bir kız çocuğu ile, çocuğun cinsel istismarı sonucu yeterli bakım ve gözetim olanağından yoksun biçimde doğmuş üç çocuk var. Sonuç: 4 çocuk ihmal ve istismar mağduru. Bütün bunlar bir kaza sonucu olamaz değil mi?

  • Bu tablonun sorumlusu çocuğunu erken yaşta evlendirmenin tehlikelerinin farkında olmayan bir anne-baba ve böyle bir anne-babanın farkında olmayan bir Devlet. Sorumlular, bu ülkede erken yaşta evlendirilen ve cinsel istismara maruz kalan çocuklara büyük bir özür borçlu değiller mi?

Son bir not da medya ile ilgili... Biz de bir gazetecinin bu haber için attığı başlığa inanamadık. Bu haberin veriliş şekli, medya çalışanlarının çocuk haklarına duyarlı habercilik konusunda eğitime ne kadar çok ihtiyacı olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.