Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


21 Şubat 2012

Vatana Millete Zararlı Çocuk Yok Edilsin!

Erzurum'da düzenlenen "Huzur Toplantısı"nda söz alan ilköğretim okulu müdürü Aydın, "Emniyette suçluların kanını alıp gen haritası çıkarsınlar. Çocuk doğduktan sonra analizi yapılsın. Vatana, millete, bu ülkeye zararlıysa yürümeden yok edilsin" dedi.Bir okul müdürünün konuşması, vatana zararlı çocuğun yürümeden yok edilmesi önerisini getirdi gündeme. Haklı olarak bu öneri büyük tepki aldı. Bu konuşmayı yapan müdür belli ki insan haklarından, çocuk haklarından, kendi hizmet sektörü olan eğitimden ve daha birçok şeyden bihaber. Evet kendisinin derhal okuldan uzaklaştırılması çocukları korumak açısından çok önemli. 
  • Ama ya bugüne kadar neredeydik? Böyle bir bakış açısına sahip bir “eğitimci” sistem içerisinde bu kadar yıl nasıl fark edilmedi ve yüzlerce belki binlerce çocuk kendisine emanet edilebildi?

  • Müdüre yüklendiğimiz kadar, kendi sistemimizi de sorgulamamız gerekmez mi? Böyle bir eğitimciyi nasıl yetiştirdik diye... Sistemimizin neresindeki sorun bu eğitimciye bu bakış açısını kazandırdı veya kendisindeki bu bakış açısını düzeltemedi?

  • Biz bir tesadüf sonucu bu konuşmadan haberdar olduk. Sınıflarda veya eğitim ortamlarında paylaşılan görüşlerden haberdar olma olanağımız yok. Eminiz ki Müdür Bey eğitim sistemimizde bu bakış açısında sahip olan tek “eğitimci”değil. Diğerlerini fark etmemizi ve çocukları onlardan korumamızı sağlayacak bir sisteme sahip olduğumuzu söyleyebilir miyiz?