Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


20 Şubat 2012

Radikal 'sır kampa' girdi.

Kamplarda sorun çıkartan mülteciler, resmi olarak kapalı gözüken Kuyubaşı Kampı'na gönderiliyor, sonra 'kendi istekleriyle' sınır dışı ediliyor. 1 ayda 150'ye yakın Suriyeli, Türkiye'yi buradan terk etti.
Kuyubaşı’nda çalışan bir kamp yetkilisinden alınan bilgilere göre, kamplarda kavga çıkartan ve asayişi bozan Suriyeli mülteciler Kuyubaşı’na getiriliyormuş. Türkiye’ye sığınanların zorla sınırdışı edilmesi yasadışı olduğu için burada ‘kendi istekleriyle’ Suriye’ye geri dönme taleplerini yazılı olarak yetkililere iletmeleri bekleniyormuş. Kampa getirilenler arasında az da olsa kadınlar da varmış.

Peki ya, çocuklar? Kampa doktorların girmesine izin verilmediği söyleniyor. Bu tür kampların çocuk sağlığı ve güvenliği açısından riskin en yüksek olduğu yerler arasında olduğu biliniyor. Doktorun giremediği bu kampta çocukların sağlıkları ve güvenlikleri nasıl izleniyor?

Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (md.22) ile ister anne babası ile birlikte olsun, ister yalnız başına olsun, ülkesi dışında bulunan çocukların haklarını koruma ve gerekli insani yardımdan yararlanmasını sağlama taahhüdünü bu kampta yerine getirebiliyor mu?