Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


17 Şubat 2012

Dehşete düşüren ifadeler!

KONYA’da işkence sonucu yaşamını yitirdiği öne sürülen 9 yaşındaki Fatih K.’nin ölümüyle ilgili tutuklanan üvey anne 35 yaşındaki L.K. ile baba 42 yaşındaki S.A.K.’nin yargılanması devam edildi.  • Bu çocuğun ölümünün sorumluluğu sadece fiziksel istismarı yaptığından şüphelenilen baba ve üvey anneye mi ait?
  • Bu sonucun meydana gelmesinde ilköğretim 3. sınıf öğrencisi bir çocuğun üç yıl süre ile fiziksel istismara maruz kalması ve bu durumun hiç kimse tarafından fark edilmemiş olmasının da rolü yok mu?
  • Bu kadar ağır bir fiziksel istismar vakasının fark edilmemiş olmasından kendini sorumlu tutan bir kurum var mı? Toplum bir sorumluluk hissediyor mu fark edememiş olmaktan?
  • Böyle bir sorumluluk anlayışına sahip olmadıktan sonra sadece bu babanın ve üvey annenin tutuklanması veya hapis cezasına mahkum edilmesi neyi değiştirecek?
  • Bir çocuğun üç yıl süre ile fiziksel istismara maruz kalması ve bunun neticesinde hayatını kaybetmesi sadece çocuğa kötü muamele eden ebeveynlerin sorumluluğu olarak görüldüğü sürece çocukları istismardan korumamıza olanak yok. Bunun bir sistem sorunu olduğunu görmek ve sistemdeki eksikliklerin üzerine gitmek zorundayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu nedenle 2001 yılında İngiltere'yi mahkum etmişti. Sistemdeki eksikliğin bir diğer göstergesi de benzer bir kararın Türkiye için alınmayacak olmasıdır. Bu çocuğun hakkını savunan ve ona karşı yapılan kötü muamelenin takipçisi olabilecek bir yasal temsilci (kamu vasisi) bulunmadığına göre, yeterli korumadan yararlanamadığından bahisle davayı kim açabilir?