Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


11 Şubat 2012

Yılmaz: Görüntülerde kim oldukları belli değil.

34 kişinin öldüğü Uludere olayıyla ilgili görüntüleri izlediğini söyleyen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz "Görüntülerdekilerin kadın mı, çocuk mu, terörist mi, kaçakçı mı olduğunu anlayamazsınız" dedi.Milli Savunma Bakanı Uludere görüntülerindeki kişilerin kadın mı, çocuk mu, terörist mi, kaçakçı mı olduğunun anlaşılamayacağını söylemiş. Anlaşılamayacak olması, bombalanmış olmalarını daha da hukuka aykırı hale getirmiyor mu? Hele ki grupta çocuk olma ihtimali var ise? Öncelik yaşam hakkının değil mi?

Bombalanmış bile olsalar, mayınlı alan geçilerek yapılan ve yasaya aykırı bir işte çocukların bu şekilde kullanıldığının Devlet tarafından bilinmemesi ve bunun engellenmemesi çocuk koruma sistemi bakımından büyük bir zafiyet değil mi? Bu kadar büyük bir tehlikeye karşı korumasız olan bu çocuklara Devlet, korunma hakkına ilişkin ne tür bir hizmet veriyor?

Bakan, çocukların kandırılıp dağa kaçırıldığına dikkat çekerek "13 yaşındaki çocuk terörist olur mu?" diye sormuş. Güzel bir soru, Bakanı destekleyerek aynı soruyu biz de çocukları terör örgütü üyesi olma iddiası ile yargılayanlara soralım: 13 yaşındaki çocuktan terörist olur mu?