Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


8 Şubat 2012

Çaresizliğin fotoğrafı!

Mardin’de babasına tekerlekli sandalye almak için “hekim raporu” bekleyen 15 yaşındaki kız çocuğu olumsuz yanıt alınca çareyi hastanenin çatısına çıkmakta buldu. Genç kız, 300 liralık sandalye için kendisini boşluğa bıraktı.


  • Heyetin engellilik ile ilgili değerlendirmesinin doğruluğunu, tekerlekli sandalye için öngörülen engel derecesinin yerindeliğini bilmiyoruz. Bu konularda bir sorun olabilir, ancak 15 yaşında bir kız çocuğunun babasının tekerlekli sandalye beklentisi ile ilgili rapor üzerine intihar etmesinde üzerinde durulması gereken asıl sorun bu mu?
  • Rapor intiharın tek sebebi olamayacağına göre, ancak son nokta olabilir. Bu durumda çocuğun bu ruh haline gelmesine neden olan koşullar yerinde durduğu sürece, rapor olmasa bir başka sebep bu sonuca neden olabilirdi. Öyleyse rapor gibi intihar için ikincil etkiye sahip bir durum yerine bütün bu süreci tartışmak gerekmez mi?
  • Bunu tartışmadan, bu koşullarda ve üzerine gelen çok ağır bir vicdani yükle yaşamaya devam edecek aile ve o ailede bulunan diğer çocuklara yardım edilebilir mi?
  • Bu haber, bir hafta içinde ikinci ergen intiharı haberi. Uzmanlar gençlik intiharlarında "ergende varolan patolojinin ve/veya mutsuz yaşantının, zor geçen ergenlik dönemi sancısıyla birleşmesinin" etkili olduğunu söylüyorlar. Bu durumda bile ülkenin ergen intiharları olgusu ile mücadele stratejisini konuşmaz isek, biz de sorumlu olmaz mıyız?