Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


1 Şubat 2012


15 yaşındaki Fadime'nin sır intiharı!

Denizli'de, 15 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Fadime Gürpınar, evlerinde annesinin eşarbıyla kendini tavana asarak intihar etti. Polis, genç kızın intiharını araştırıyor.  • Ergen intiharlarının pek çok ülkede genç ölüm sebeplerinde ilk üç sırada yer aldığı bilindiğine göre, ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve sosyal hizmetlerin ergen intiharları olgusu ile mücadele stratejisi nedir?

  • Ergen intiharlarında, ergenlik çağına özgü ruh sağlığı sorunlarının önemli rolü olduğu bilindiğine göre, Denizli’de ergen ruh sağlığı üzerine çalışan çocuk ve ergen psikiyatristi sayısı kaçtır ve çocuk nüfusuna oranı nedir?

  • Türkiye’de her yıl 5-14 yaş arası 40-50, 15-19 yaş arası 200-400 ergenin intihar ettiği, ancak net istatistiğe ulaşılamadığı için veri aralığının çok geniş olduğu bildirilmektedir. Bir yandan görülme sıklığı da artan bu sorun ile mücadele için doğru verilere sahip olmamızı sağlayacak bir kayıt sistemi oluşturulmak üzere yürütülen çalışma var mıdır?
    • Uzmanlar gençlik intiharlarında “ergende varolan patolojinin ve/veya mutsuz yaşantının, zor geçen ergenlik dönemi sancısıyla birleşmesinin”  etkili olduğunu söylemekteler. Denizli’de ergenlerin bu tür sıkıntıları aşmak için destek alabilecekleri ergen danışma merkezleri ve hizmetleri var mıdır?