Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Eylül 2012

Okul saatinde çocuk çalıştıran patronlara büyük ceza geliyor!
 
Yeni Anayasa'da yeni sosyal haklar... Dört partili TBMM Uzlaşma Komisyonu'nda kabul edilen düzenlemede, 'Küçüklerin yaşlarına uygun olmayan, sağlıklarına veya fiziksel, ruhsal, ahlaki gelişmelerine zarar verecek veya eğitimlerini engelleyecek işlerde çalıştırılmaları yasaktır.' ifadesi yer aldı. Buna göre, okul saatinde çocuk çalıştıran işveren, Anayasal suç işlemiş olacak.
 
 
 
 
AKP, CHP, MHP ve BDP; çocuk işçiliğinin önlenmesi için Anayasa'nın gerekçe bölümünde 'Çocukların eğitimlerini engelleyecek her türlü işte çalıştırılmaları yasaktır.' ifadesinde uzlaşmış. Yani okul saatinde çocuk çalıştıran işveren, Anayasa'yı ihlalden yargılanabilecek. Ayrıca kadın istihdamını artırmak için işverene kadın çalışan için kreş hizmeti sağlama yükümlülüğü de getiriliyormuş.
 
Anayasa’da çocuk işçiliğini engellemeye yönelik bir düzenleme yapılması elbette olumlu bir gelişme. Ancak bunu yasaklama ile gerçekleştirmeye çalışmak uygun mu? Bu hüküm çocuğun gelişimi için zararlı olacak nitelikte her tür çalıştırılmadan korunma hakkının (ÇHS 32) sadece ufak bir bölümüne denk gelirken, bu düzenlemeyi yeterli kabul edebilir miyiz?
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder