Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


20 Eylül 2012

Çadırdaki Çocuklara 'İhale' Engeli

Yeni eğitim-öğretim dönemi 17 Eylül Pazartesi günü başladı. 17 milyon öğrenci için ilk zil çaldı.
Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Ancak Çukurova'da mevsimlik tarım işçilerinin çocukları henüz ders başı yapamadı. Servis ihalesi yapılamayınca ilköğretim öğrencileri çadırlarda kaldı.

Yüreğir İlçesi'ne bağlı Solaklı Beldesi'ndeki çadırlarda barınan Şanlıurfalı İbrahim (50) ve Şemse (42) çiftinin 9 çocuğundan 4'ü ilköğretim düzeyinde. Ailenin en büyük çocuğu 21 yaşındaki Hüseyin tarlalarda ders çalışarak önce Muğla Üniversitesi Matematik Bölümü'nü kazanmış. Buraya devam edemeyen Hüseyin, ikinci kez girdiği sınavda Mustafa Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'ne girmiş. Baba İbrahim, güçlükler içinde üniversiteyi kazanan büyük oğlu gibi diğer çocukları Özlem (13), Ömer (11), İsmail (9) ve Hasan Furkan'ı (6) da okutmak istiyormuş. 10 kilometre mesafedeki Yunusoğlu İlköğretim Okulu'na kayıt yaptıran 4 çocuk, geçtiğimiz yıl 'teşekkür ve takdir' belgeleriyle dönmüş. Mevsimlik işçi olarak Çorum'da çalışırken eğitim sezonu için Adana'ya dönen İbrahim Şanlıses, kaymakamlıkla anlaşma sağlanamadığından taşıma ihalesinin yapılamadığını söylemiş.
 
Okulların ne zaman açılacağı ve bu sırada mevsimlik tarım işçilerinin nerede olacağı bilinirken, planlama eksikliğinden kaynaklanan bu zarardan birisi sorumlu olmalı değil mi? Acaba kendini bu zarardan ve bu zararı verenleri tespit etmekten sorumlu gören kimse var mı? Örneğin bu konu yeni kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu'nun önüne gitse ne yapılır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder