Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


18 Eylül 2012

Çocuk tacizcisine 'iyi hal' indirimi...

Yöneticisi olduğu okulda çok sayıda kız çocuğunu taciz eden ve bazılarıyla ilişkiye giren Fahrettin K. için yapılan ceza indirimleri arasında 'iyi hal' de bulunduğu ortaya çıktı.
Siirt'te yöneticisi olduğu okuldaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan, skandal açığa çıktıktan sonra uzun süre firari yaşayan Fahrettin K.'ya indirimli ceza uygulanmış. Daha önce davanın 10 tutuklu sanığını 5 ila 32 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum eden, ancak başta tatminkar bulunan cezalarda çok sayıda indirim yaptığı ortaya çıkan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin 4 kız için toplam 46 yıl hapisle cezalandırdığı Fahrettin K.'nın cezasında da birçok indirime gittiği anlaşılmış.
 
Bu haberin yarattığı etki nedir? Bu haberi okuyanlar, çocuğun cinsel istismarına karşı toleransı düşük bir toplum olduğumuzu ya da etkili bir mücadele stratejisine sahip bir toplum olduğumuzu söyleyebilir mi? Her mahkeme kararından sonra onun yerindeliğini veya verilen cezanın ağırlığını tartışmak dışında bir şey yapmaz isek, gerçekten çocuğun cinsel istismarı ile mücadele edebilir miyiz? Eğer cezalar yetersiz, takdirler hatalı geliyor ise, bunda toplumun sorumluluğu nedir diye sormadan ilerleyebilir miyiz?

1 yorum:

  1. ADLİ BİLİMCİLER BU SORUNUN CEVABINI BİLİYORMUSUNUZ?
    ruh saglıgı kalıcı bozuk olan nasıl oluyorda fakülteyi kazanıyor veya her yıl takdirle geçiyor. .avrupa konseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.tabi bizde bakmıyorlar sırf ceza vermek için düzmece raporlar 15 yıl adam suçlu olmasada cezaevleri doldu.Adli Bilimciler size soruyorum nasıl oluyor kendi yasamını idame edemeyecek derecede ruhsal saglıgı bozuk olan fakülteki kazanıyor.veya heryıl takdirle sınıfını geçebiliyor.sizin rapora göre kazanamaz ama kazanmış demekki yankış rapor vermişsiniz yazık degilmi o adama yıllarca ceza evinde yatacak tek sizin raporunuzdan böyle binlerce şuçsuz kişi var yazık degilmi bu topluma bilgi verin adalet yok deyin konu cinsellik oldumu gerisi teferruat deyin.vicdanmı o ne yahu deyin.böyle rapor verip nasıl rahat yemek bogazınızdan geçiyor nasıl rahat uyuyorsunuz onu bu topluma anlatınız.hatta kalıcı bozuk dediginiz kişilerin hiç ilaç kullanmadıklarını tedavi olmadıklarını yazınız başarılarınızı anlatınız.Bunları delil olarak sunanların delilleri kabul olmadıgını insanların suçsuz içeri tıkmanın güzelligini anlatınız.iki feminist erkek düşmanı eylem yapınca cezaları 20 kat arttırdıgınızı anlatınız.Toplum ne kadar ahlaka önem verdigimizi anlasın çünkü biz ahlaklıksızlık olmasında adaletsizlige razıyız hoşnutuz deyip anlatınız.cinsel istismarı yapanla.suçsuz insanı bu yollarla içeriye tıktıran arasında ahlaki yönden fark varmı anlatınız.

    YanıtlaSil