Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


17 Eylül 2012

'Çocuk gelin' isyan etti: Aile böyle mi korunuyor?

2006 yılında 14 yaşında sevgilisiyle kaçan ve 2008'de de resmi nikah yapan Ayşenur Demirhan'a 6 yıl sonra olmadık yerden 'adalet' geldi.
Bir kız çocuğu 14 yaşındayken o sırada 19 yaşında olan bir genç tarafından kaçırılıyor. Kızın anne babası şikayetçi oluyor ve genç hakkında soruşturma başlatılıyor. Olay 6 yıl önce olmuş. Bu arada bu çift evleniyor ve bir de çocukları oluyor. Şu anda 3 yaşında. Dava yeni sonuçlanıyor ve şu anda 25 yaşında olan gencin “çocuk istismarından” 8 yıl 4 ay hapsine karar veriliyor. Evin geçimini sağlayan kişi hapse girince ortada kalan bir genç kadın ve 3 yaşındaki çocuğu kayınpederinin evine sığınıyor. Kayınpederin bir sorusu var: "Kanun şimdi bu kızı koruyor mu yoksa perişan mı ediyor?”
 
Burada mesele ne? Madem olan olmuş, artık affedin gitsin denmemiş olması mı? Yoksa zamanında (ki, çok eski değil sadece 6 yıl önceden bahsediyoruz) çocuk koruma ve adalet sisteminin birlikte hareket ederek duruma doğru biçimde müdahale etmemiş olması mı?
 
Bu olay bize bir büyük hatayı gösteriyor. Pekiyi bu hata son olacak diyebilir miyiz? Elbette! Eğer birisi çıkar, buradan bir ders çıkarmalıyız ve bu sistemi değiştirmeliyiz, çocuk koruma ve adalet sistemini birlikte çalışır hale getirecek bir hizmet modelini benimsemeliyiz derse, elbette…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder