Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


1 Eylül 2012

Her koşulda kürtaj olmak istiyor!

Öldürdüğü tecavüzcüsünden 5 aylık hamile olan N.Y.'ye kürtaj yapılmalı mı?
Isparta Yalvaç'ta kendisine silah zoruyla tecavüz edip hamile bırakan akrabasını tüfekle öldürdükten sonra başını kesip köy meydanına atan 2 çocuk annesi kadın, bu bebeği doğurmak istemediğini söylüyor. Cinayetin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan N.Y., 5 aylık olan bebeğinin kürtajla alınmasını talep etmiş. N.Y. hamilelikten şüphelenip hastaneye gittiğinde karnındaki bebeğin 3.5 aylık olduğunu öğrendiğini ve kürtaj yapılamayacağının kendisine söylendiğini vurgulamış.
 
Kanun suç unsuru olan hamileliklerde 20 haftaya kadar kürtaj olma olanağı tanıyor. Bu olay kürtaj konusundaki tartışmalar ile ilgili gerçek bir sınav. Kürtaja karşıysanız ve bunu ceninin yaşam hakkı ile izah ederseniz, annesi tarafından istenmeyen bu bebek için yaşam hakkını nasıl tarif edersiniz?
 
Bu bebek doğacak olursa, tecavüz sonucu olmuş olmak onun hayatını nasıl etkileyecek? Onun yaşamasını bu kadar çok önemsiyor isek, onun için hayatı kolaylaştırabilecek miyiz? Örneğin, bu ahlak anlayışı ile mücadele edecek miyiz?
 
Evlilik dışı doğmuş olmak, anne babası yanında büyümemiş olmak vb. sebeplerle zarara uğramasını engelleyecek bir toplumsal bakış açısının geliştirilmesini sağlayabilecek miyiz? Ona gelişimi konusunda destek olabilecek miyiz? Bir ailede doğan yaşıtları ile arasından büyük bir uçurum olmasını engelleyecek psiko-sosyal destek ve eğitim olanağı sunabilecek miyiz? Değişebilecek miyiz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder