Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


23 Eylül 2012

Çocuk istismarcısı en çok internette tuzak kuruyor.

Cinsel istismar vakalarından yola çıkan doktorların araştırması, internetin sabıkalı olduğunu ortaya koydu. 862 mağdur çocuktan yüzde 62.5’i tacizciyle internette tanıştığını söyledi.
Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İzlem Merkezi’nde 15-16 yaş grubu ile yapılan bir araştırma cinsel istismar mağdurlarının önemli bir bölümünün tacizci ile internette tanıştığını ortaya koyuyor. 30 mağdurun 22’sinin tanışmanın ardından cinsel istismara uğradıkları görülmüş. Araştırmaya dahil edilenler arasında 30 kişiden 19’u erkek arkadaşı ile facebook paylaşım sitesi ile tanıştıklarını belirtmiş, 21’i tecavüze uğradığını, 5’i kendisine ait görüntülerin internet üzerinden dağıtıldığını, 2’si internet aracılığıyla pornografiye maruz bırakıldığını, 2’si de web-cam yoluyla istismar edildiğini bildirmiş.
 
Bu tür araştırmalar önleme stratejisi geliştirmekten sorumlu kurumlar için çok önemli veriler sunuyor. Öyleyse bu araştırmanın sonuçları ile ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Ne yapmalı? Çocukları sanal alemde taciz edenlere verilecek cezaları arttırsak olur mu? Yoksa başka yollar mı düşünmeli?
 
Örneğin çocukları bu tür risklere karşı bilinçlendirmek gerekmez mi? Veya medya okur yazarlığı dersi hiç araştırılıyor mu? Bu dersin etkili, elverişli programı ve materyali var mı? Her okulda bu dersi verebilecek öğretmen var mı? Çocuklar bu dersi seçiyor mu, seçmelerini sağlamak için farkındalık yaratılıyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder