Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


16 Eylül 2012

16 yaşında hamile kaldı, 8,5 aylık bebeğiyle öldü.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 16 yaşındaki anne adayı Z.Ö., karnındaki 8,5 aylık bebeğiyle öldü. Çocuk yaşta evlendirilen anne adayının cenazesi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
Doğubayazıt İlçesi’ne bağlı Suluçem Köyü’nde oturan 26 yaşındaki Mehmet Ali Kaya, bir yıl önce aynı köyden bir kız çocuğu ile evlendi. Bu evlilik ailelerin rızası ile gerçekleşti ve nikahı köyün imamı kıydı. Bu yıl 16 yaşında olan kız çocuğu 8,5 aylık hamile iken iki gün önce fenalaştığı için hastaneye kaldırıldı. Kurtarılamayarak bebeği ile birlikte vefat etti. Kocası Mehmet Ali Kaya, eşinin evlendiğinde 15 yaşında olduğunu bilmediğini, eşinin ailesinin de kendisine söylemediğini bildiriyor.
 
Köyde yaşayan insanlar o köyün çocukları ile yetişkinlerini birbirinden ayıramıyor demek ki. Bu durumda bu çocuklar her tür istismara karşı korumasız değil mi? Bu köydeki diğer insanlar, muhtar da mı bilmiyor? Köyün imamı da mı bilmiyor? İmamlar nikah kıymadan önce tarafların evlenme ehliyetine sahip olup olmadığına bakmazlar mı? Bakmazlar ise bu tuhaf değil mi? Büyük bir istismara kapıyı açan bu büyük ihmal ile mücadeleden sorumlu olanlar da bu sonuçtan sorumlu değil mi?

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder