Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


4 Ağustos 2012

Taşımalı eğitimde şok karar!

Çocuklu aileler bu habere dikkat...
İlköğretimde taşıma 2 kilometre mesafeden başlarken, liseliler için 5 kilometreden başlıyormuş. 5 kilometreden az ve 30 kilometreden daha uzun mesafelerde taşıma yapılmayacakmış. Taşıma kapsamına alınmayacak 30 kilometreden uzun mesafeler için ise Bakanlık boş kontenjanı kalan Devlet yurtlarına ücretli öğrenci almayı hedefliyormuş. Öğrencilerin pansiyon parasının mahalli imkanlar tarafından karşılanması istenmiş. Mahalli imkanlar yetersiz kalırsa parayı velinin mi ödeyeceği ise netleştirilmemiş.

Taşımalı sistemde trafik güvenliği ve araç sürücülerinin özellikleri ile ilgili standartlar ve bunlara uygunluğun denetiminde iyileştirme beklerken, taşımalı sınırının daraltıldığı duyuruluyor.

Bu kararın etkilerini öngörmek gerekir:

(1) Çocukların güvenliği nasıl sağlanacak?
(2) Çocukların okula gitmeleri bu kadar güç olunca devamları nasıl sağlanacak?
(3) İlk ve orta öğretimin parasız olması bir çocuk hakkı iken ve bu hak eğitimle ilgili bütün giderleri kapsarken, taşıma veya konaklama için çocuklardan para alınması veya çocukların bunları "yerel imkanlar" çerçevesinde burs bularak karşılamak zorunda bırakılması gibi eğitim hakkını ihlal eden bir uygulamayı engellemekten sorumlu kimse var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder