Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


23 Ağustos 2012

Annesiyle kavga etti ve...

16 yaşındaki çocuk kavgaya dayanamadı, inşaata çıktı...
Konya'da annesi ile kavga eden 16 yaşındaki Burak Demiral, hastane inşaatının 11'inci katından atlayarak intihar etmiş. Demiral'ın ölmeden önce yanında bulunan arkadaşına, "Bıktım artık, ölmek istiyorum." dediği belirtilmiş. Olay öncesinde kendisini en son gören arkadaşı ise, daha önce de annesi ile kavga ederek evden ayrıldığını ve arkadaşlarında kaldığını söylemiş.
 
Ergen intiharları genç ölüm sebeplerinde ilk üç sırada yer alıyor. Türkiye'de de her yıl 5-14 yaş arası 40-50, 15-19 yaş arası 200-400 ergenin intihar ettiği, ancak net istatistiğe ulaşılamadığı için veri aralığının çok geniş olduğu söyleniyor.
 
Bütün bu bilgiler ile bakıldığında, Burak'ın intiharının önlenmesi için üzerimize düşeni yaptığımızı söyleyebilir miyiz?
 
Örneğin, Burak annesi ile yaşadığı sorunlar ile ilgili bir danışmanlık hizmetinden yararlanma olanağına sahip miydi? Ya da annesi, oğlu ile yaşadığı sorunların çözümü için nereden destek alabileceğini biliyor muydu? Konya'da, nüfusa yeterli şekilde, aileler ve ergenlere yönelik danışmanlık hizmetleri var mı?

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder