Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


13 Ağustos 2012

Ne yasaya sığar, ne de vicdana!

Hukukta "kızlık zarı" tartışması... Öz babasının hamile bıraktığı down sendromlu kız için "Çocuk bakire, babanın cezası indirilsin" diyen Yargıtay 14. Daire, Türkiye'yi şoke etti. Karara karşı çıkan tek hakim konuştu: "Yasalar ve vicdani kanaatimle itiraz ettim."
18 yaşındaki down sendromlu bir genç kız hamile kalmış, kürtaj yapılmış; yapılan adli tıp incelemesi sonucunda kızın bakire, bebeğin babasının ise yüzde 99.99 ihtimalle genç kızın öz babası olduğu tespit edilmiş. Yerel mahkeme babayı 'nitelikli cinsel istismar'dan suçlu bulmuş ve 15 yıl hapis cezası vermiş. Ancak Yargıtay 14. Ceza Dairesi tartışılacak bir hükümle kararı bozmuş. "Mağdurenin kızlık zarı ilişkiye müsait değil. Ayrıca bakire. Vücuda organ sokulması yoluyla işlenen nitelikli cinsel istismar değil, basit cinsel istismar" diyen yüksek yargı, cezada indirim istemiş. Bir hakim itiraz etmiş ancak karara 4 üye imza atmış.

Bu karar çeşitli çevreler tarafından tartışılıyor. Ancak, tartışırken çocuklara yönelik cinsel istismar suçları ile ilgili yargı kararlarını ve bu kararların nedenlerini doğru anlamamızı sağlayacak bazı araştırmalara ihtiyaç yok mu? Bu kararın sorumluluğunu sadece hakimlerin bilgi ve vicdan eksikliğine yükleyerek, sorunu çözebilir miyiz? Hakimlerin çocuğun cinsel istismarı konusunda doğru bilgi ve bakış açısına sahip olması için kimin ne yaptığını da sorgulamak gerekmiyor mu? Aynı şekilde yasaların dilinden, öngörüsünden kaynaklanan sorunları tartışmak gerekmiyor mu?

1 yorum:

  1. Cinsel İstismar yasası degişmezse cinsel istismarla suçlananlara acırım.Tecavüz edenlerede kızamam.Nedemi kızın burnuna dokunan,saçına dokunan istismarcı.istismarada tecavüzede aynı agırlaştırıcı ceza uygulanıyor.Yerel mahkeme bile tecavüz fiiliyle temas etme arasında fark vardır.agır suçla hafif suça aynı agırlaştırıcısı ceza uygulaması olmaz dedi.Tecavüzcüye verilen 15 yıllık ceza istismara burnuna,saçına dokunanada veriliyor.Kaza ilede olsa çünkü iddia oldumu sanıgın yapacagı bir şey yok.istismara 3 yıl verilmesi gerekirken 15 yıl 12 yıl düzmece ruhsaglıgı raporlarından fazladan adaletsizce veriliyor.onun için istismarla suçlananlara acıyorum.

    YanıtlaSil