Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


12 Ağustos 2012

Yoksul çocuk tacirlerine 528 yıl hapis istendi.

Adana'da yaşları 12 ile 17 arasındaki çocuklara hırsızlık, uyuşturucu satıcılığı yaptırıp PKK'nın korsan gösterilerinde polis memurlarını taşlattıkları iddia edilen 9 kişilik çocuk taciri çete üyeleri hakkında toplam 528 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Adana'da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında telefonları mahkeme kararıyla dinlemeye alınan bir çetenin, yoksul ailelerin çocuklarını uyuşturucuya alıştırdıktan sonra hırsızlık, sahte altın dolandırıcılığı, uyuşturucu satıcılığı yaptırdıkları ve korsan gösterilerde polis memurlarına taş, molotofkokteyli ve el yapımı bomba attırdıkları belirlemiş. Adana, Bursa, Diyarbakır ve Batman illerinde toplam 82 hırsızlık olayına karıştıkları saptanan çocuk taciri çeteye yönelik 16 Nisan'da yapılan operasyonla aralarında çete tarafından suça yönlendirilen 11 çocuğun da bulunduğu 20 kişi yakalanmış.

Bazı suçlar var ki, bunlar bir yetişkinin katılımı veya desteği olmadan çocuklar tarafından işlenmesi mümkün olmayan suçlar. Uyuşturucu, ev ve arabadan hırsızlıklar bu tür suçlardır. Yıllardır, ceza hukukundaki yaptırımları arttırmak için çocuklar tarafından işlenen bu tür suçlara dikkat çeken haberler yapıldı. Ancak ne yazık ki, aynı oranda "bu suçları işletenler kimler ve onlara ne yapılıyor" sorusunun yanıtı olacak habere rastlanmıyordu. Bu haber ve bu habere konu soruşturma bu bakımdan çok önemli. Acaba özellikle çocuk adaleti alanında çalışanların büyük ilgisini görebilecek mi?

Ayrıca burada çocuk adaleti bakımında şu kritik sorunun cevabını takip etmek gerekiyor: Bu çete tarafından suça itilmiş 11 çocuğa ne olacak? Uluslararası kriterler diyor ki, çocuk adalet sistemi aslında mağdur olan bu çocukların cezalandırılmasını değil, korunmasını sağlamalıdır. Koruyabilecek miyiz? Yoksa, elden gelen bir şey yok, sizin için elimizdeki tek olanak ceza ve ceza infaz kurumu mu diyeceğiz? Bu dava ve bu davada yargılanacak çocuklar için bir seferberlik gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder