Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


14 Ağustos 2012

Ağır sırt çantaları ömür boyu ıstıraptır.

Ankara AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, hemen hemen hepimizin mustarip olduğu, belki de çocukluğumuzdan devletin bize bir 'hediyesi' olan bel ve sırt ağrıları ile ilgili çarpıcı bir tespitte bulundu.
Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Üstün Yetenekli Çocuklar Araştırma Komisyonu Başkanı Halide İncekara'dan şimdiye kadar göz ardı edilen ancak hayat kalitesini yakından ilgilendiren bir konuda uyarı geldi: "Detay gibi görünen bazı konularda artık farkındalığı artırmamız gerekiyor. Bakanlıklar, okul sıralarının ergonomisi ile yakından ilgilenmeli. Ağır çantalar, kötü sıralar bir ömür boyu ıstıraba sebep oluyor... Doğru duruş ve oturmanın beden sağlığı için ne kadar önemli olduğu kabul edilen bir gerçek. Nasıl içtiğimiz suları Sağlık Bakanlığı denetliyor, iyi su içmemizi önemsiyorsa aynı şekilde çocuklarımızın iyi sıralarda oturmasını da denetlemesi lazım.

Bu duyarlılığı gösteren milletvekilini tebrik etmek, dile getirdiği ihtiyacın takipçisi olmak gerekmez mi? Hatta eğitim ortamlarında geçirdiği kazalar sonucu hayatını kaybeden çocukları da hatırlayarak, bütün eğitim ortamlarının çocukların beden ve ruh sağlıklarını güvence altına alacak standartlara kavuşturulması için gerekli düzenlemelere öncelik verilmesini talep etmek gerekmez mi?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder