Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


18 Temmuz 2012

Şırnak’ta seyyar satıcı çocuklara ‘coplu’ uyarı!

Şırnak’ın Silopi ilçesinden Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı girişinde, kuyrukta bekleyen sürücülerin “hırsızlık” şikayetleri üzerine dün seyyar satıcı operasyonu yapıldı.
Toplanan bir grup çocuk, askerler tarafından Habur'un giriş kapısının hemen yanında daha önce nöbet yeri olarak kullanılan boş kulübeye götürülerek bölgeden uzaklaşmaları konusunda uyarılmış. Bu sırada bir askerin çocuklara ikazda bulunurken ellerini açtırıp copla vurması kameralara yansımış. Daha sonra serbest bırakılan gruptan bazı çocuklar, askerlerin ikazda bulunurken copla ellerine ve ayaklarına vurduğunu söylemiş.

Bu tabloda kaç yanlış var? Çocukların sınır kapısında seyyar satıcılık yapması, çocuk işçiliği açısından mı, çocuğun korunması bakımından mı ele alınmalı? Sınır kapısında seyyar satıcılık yapmak zorunda kalan çocuklar ve ailelerine yönelik koruyucu ve destekleyici çalışmaların eksikliği mi tartışılmalı?

Bütün bunlar olmadı ve çocuklar çalışmak zorunda kaldı ve bunu fark eden güvenlik görevlisinin çocukların güvenliğini sağlamak ile değil de çocukların tehlike oluşturmaması ile ilgilenmesindeki ters bakış açısı ile mi uğraşmalı?

Bütün bunların üzerine bir de kötü muamelenin eklenmesi mi, en büyük sorunumuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder