Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Temmuz 2012

DEAH'ta Çocuk Doktoru Krizi

Diyarbakır'ın ve bölgenin en büyük hastanesi olan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk doktoru krizi yaşanıyor. Günde yüzlerce hastanın tedavi edildiği hastanede çocuk doktoru yok. 
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tayin olan çocuk doktorlarının en fazla 2 ay görevden sonra başka bir ilçeye geçici görevle görevlendirilmesi nedeniyle ilde kriz yaşandığı bildiriliyor.

En son beyninde ödem oluşan bir çocuk acil olarak hastaneye kaldırılmış ancak aile hastaneye geldiğinde çocuk doktorunun bir başka ilçeye geçici görev ile gönderildiğini öğrenmiş.   

Diyarbakır 1.500.000 nüfuslu bir şehir. Yaklaşık 500.000 çocuk yaşıyor bu şehirde. Bir çocuk doktoru olsa ve o da hep ilde bulunsa, geçici görev ile başka yere görevlendirilmese ne değişir? Ne kadar değişir?

Burada daha ciddi bir çocuklara yönelik sağlık hizmetlerinin planlanması sorunu yok mu? Örneğin kaç çocuğa bir çocuk hekimi, bir çocuk psikiyatristi, bir çocuk cerrahı düşmesi gerekiyor, biliyor muyuz? Bu sayıya ulaşmak için bir planımız var mı? Çocuk sahibi olmayı planlayan herkesin bu planın peşine düşmesi gerekmez mi?

Daha çok çocuk sahibi olmayı desteklemeden önce, artacak nüfusun bu ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağının planlanması gerekmez mi?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder