Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


15 Temmuz 2012

Serin sular derin çıktı...

Yaz döneminde Kur'an Kursu'na giden 5 çocuk, serinlemek için girdikleri gölette boğuldu.
Kütahya'nın Aslanapa İlçesi’nde yaz döneminde Kuran kursuna giden 16 çocuk, imamla pikniğe gitmiş. Burada 5 çocuk serinlemek için yağmur sularının biriktirildiği 2,5 metre derinliğindeki gölete girmiş. Orhan Ersoy (14), Salih Cengiz (13) ve Sefa Doğan (14) suyun içinde bir anda kaybolmuş. Diğer çocukların durumu jandarma ekiplerine haber vermesi üzerine olay yerine gelen sivil savunma ekipleri 15 dakikalık bir aramanın ardından boğulan 3 çocuğun cesedine ulaşmış. Çocukların olay yerine gelen yakınları sinir krizi geçirirken, köy imamı ise gözaltına alınmış.

Yaz boyunca, bir yandan şehirlerde süs havuzlarında, diğer yandan pikniğe veya geziye giden çocukların denizde, gölde veya gölette boğulmaları önlenemez bir kader midir?

Bu olaylar üzerine bir yandan kentlerde çocukları süs havuzları konusunda bilgilendirmek ve yüzme konusunda alternatifler sunmak; öte yandan çocukların yaz süresince gidecekleri kursları standartlara bağlamak ve denetime tabi kılmak gibi bu ölümleri engelleyecek tedbirlerin neden veya nasıl olup da alınmadığını düşünmemiz gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder