Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


5 Temmuz 2012

Yargıtay'dan tahrik indirimi kriteri...
 
Kadına yönelik şiddet ve töre cinayetlerinin arttığı bir dönemde Yargıtay, töre mağdurlarının sadece kadın değil erkek de olabileceğine hükmetti.
 
 


Batman'da amcasının oğluyla 15 yaşındayken dini nikahla evlendirilen bir kız çocuğu, kendisini telefonla rahatsız ve tehdit eden bir kişi tarafından kaçırılmış, cinsel istismara maruz kalmış ve ziynet eşyaları çalındıktan sonra dağ yoluna terk edilmiş.

Terk edildiği yerden akrabaları tarafından alınan kız çocuğu, amcasının evine götürülmüş. Amca, çocuğu kaçıran kişiyi öldürünce, namus saikinin indirim sebebi sayılıp sayılmayacağı tartışma konusu olmuş. Yerel mahkeme indirim sebebi saymazken, Yargıtay toplumun örf ve adetlerinin dikkate alınması gerektiğini söyleyerek namus saikinin indirim sebebi sayılacağına karar vermiş.

Bu karar üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir karar değil mi? Çocukları, özellikle de kız çocuklarını koruyabilmek için bir yandan toplumun insan haklarına veya onuruna aykırı değerlerinin hukuki açıdan anlamını tartışmaya ihtiyacımız var, değil mi?

Öte yandan ise, bir mahkeme kararı ile tescil edilen böyle bir değer ile nasıl mücadele edildiğini araştırmamız gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder