Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


19 Haziran 2012

İkinci yangın çocuk koğuşunda başladı.

Hayatını kaybeden 13 kişinin cenazesi ailelerine teslim edilirken dün akşam saatlerinde Şanlıurfa Cezaevi’nde ikinci kez yangın çıktı.
Şanlıurfa'dan sonra Adana’dan da akşam saatlerinde 2 cezaevi yangını haberi geldi. Ceyhan F Tipi Cezaevi’nde siyasi suçluların bulunduğu koğuştan dumanlar yükselirken, Kürkçüler E Tipi Cezaevi çocuk koğuşunda da yangın çıktı. Dumandan etkilenen 12 çocuk hastaneye kaldırılırken yangınlar bir saat içinde kontrol altına alındı.
Ceza infaz kurumlarının uygunsuz misafirleri olan çocuklar, her yerde olduğu gibi bu kurumlarda da tehlikelere en açık grubu oluşturuyorlar. Bilinir, çocuk koğuşu gerginlik zamanlarında en hareketli yerdir. Şimdi ne olacak? Bu çocukların yaraları iyileşse bile, bir de isyandan, kamu malına zarar vermekten yargılanacaklar. Kamu onlara bu nedenle dava açtığında, onlar adına da kamuya dava açılacak mı? Kime anlatmalı ki, bu düzen değişsin? Bu kurumlar çocuklara uygun değil…
Dikkatinizi çekti mi? Pozantı Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu kapatılınca, çocukların bir kısmı Sincan’a sevk edilmişti. Ama bir kısmı da Kürkçüler Ceza İnfaz Kurumu'nda ayrı koğuşta kalıyormuş. Pekiyi, bu kurumu denetleyen bir cezaevi izleme kurulu yok muydu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder