Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


30 Mayıs 2012

Çocuk sesinden rahatsız olunca ateş açtı!

Gaziantep'te, çocuk sesinden rahatsız olan ve pompalı tüfekle rastgele ateş eden kişinin, oğlunu ve komşusunun misafirini yaraladığı iddia edildi.
İddiaya göre, 23 Nisan Mahallesi'ndeki bir evde yaşayan Mıstık D. (60), sokakta oynarken çıkardıkları gürültüden rahatsız olduğu çocukların babası Ökkeş Kaya ile tartıştı.Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Mıstık D., evinden getirdiği pompalı tüfekle etrafa rastgele 6 el ateş açtı. Ökkeş Kaya (35) ve Mıstık D.'nin oğlu Yunus Emre D. (23) vücutlarına isabet eden saçmalarla yaralandı.
Çocukların oyun hakkı var, pekiyi bu hakkı kullanabilecekleri güvenli ortamlar var mı?

Sokakta oynayan çocuklar, her zaman silah tehdidi ile karşılaşmasalar bile genellikle duygusal şiddet (azar, tehdit, hakaret) ile karşılaşıyorlar. Bu bir hak ihlali değil mi?

Mahalle arkadaşları ile oyun oynamak, bir çocuk için sadece oyun hakkını kullanmak da değildir, bu aynı zamanda sosyal gelişimin de bir parçasıdır; tabii güvenli ortamlar söz konusu  olduğu sürece...

Öyleyse bu yeni gelişen mahalle düzenleri içerisinde çocuklar için oyun alanlarının hiç düşünülmüyor olması veya ayrılan oyun alanlarının amaca uygun olmaması büyük bir eksiklik değil mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder