Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


11 Mayıs 2012

Anne-çocuk sağlığında Türkiye ikinci ligde.

Türkiye, anne ve çocuk sağlığı konusunda sicili kötü olan ülkelerden biri. Save the Children Vakfı'nın bulguları bu sonucu ortaya koyuyor.
Save the Children, anne sağlığı, eğitim, aile planlaması, doğum öncesi bakım, doğum mekanı, sakat ve ölü doğumlar gibi göstergeleri dikkate alarak 165 ülkeyi kapsayan bir araştırma yaptı.

Bu araştırmanın sonucuna göre Türkiye, anne-çocuk sağlığında 165 ülke arasında 90. sırada. Araştırmaya katılan ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre 3 gruba ayrıldığı listede Türkiye gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu 2. grupta er aldı. 80 ülkenin yer aldığı bu grupta Türkiye, Namibya ve Lübnan'dan sonra ancak 47. sırada yer bulabildi.

Anne-çocuk sağlığının göstergeleri, çocuğun yaşam hakkının temellerini oluşturan kriterlerden oluşuyor. Dolayısıyla, 165 ülke arasında 90. sırada olmak veya kendi ligimizde (2. grupta) 80 ülke arasında 47. sırada yer almak demek, doğumun kendisinin riskli olması demek değil mi?

Öyleyse Devletten, bu riski ortadan kaldırmadan anne adaylarını yeni bebekler doğurmaya teşvik etmekten vazgeçmesini ve öncelikle ve hızla bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuçları değiştirecek yatırımların planlamasını talep etmemiz gerekmiyor mu? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder