Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


5 Mayıs 2012

7 çocuk annesi 45 yıl nüfusa kayıtsız yaşadı!

Siverek'te resmi nikahsız yaşadığı kişinin işlediği suçtan dolayı cezaevine girmesi üzerine 7 çocuğuyla ortada kalan 45 yaşındaki kadının, ''saklı nüfus'' kapsamında olduğu yardım için müracaat edince ortaya çıktı.
Gündelik işlerde yevmiye karşılığı çalışan 7 çocuk babası tutuklanınca, imam nikahlı eşi yardım amacıyla kaymakamlığa başvurdu. Bu başvuru üzerine yapılan inceleme şunu ortaya koydu: Bu çift 17 yıl önce resmi nikahsız birlikte yaşamaya başladı. Bu birlikten 7 çocuk dünyaya geldi. 4 ila 16 yaşları arasında 7 çocuğu olan annenin ve hatta onun da annesinin nüfus kaydının olmadığı; babanın da çocuklarını "evlat edinme senedi" ile nüfusuna kaydettirdiği belirlendi.

Çocuğun nüfus kaydının olmaması, en tehlikeli ihmal ve hak ihlallerinden biri. Bu Türkiye’nin de en önemli sorunlarından: Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na (2008) göre 0–1 yaş grubunda nüfusa kaydı yapılmamış çocuk oranı %12; 1 yaşta bu oran %6’ya düşüyor; ancak Türkiye’de çocuk nüfusunun 25 milyon olduğu dikkate alınırsa, ne kadar çok çocuğun bütün haklarının temelini ve güvencesini oluşturan nüfus kaydından yoksun olduğu anlaşılır. Doğumu takip edememek ve çocuğun nüfus kaydını güvence altına alamamak çocuk hakları bakımından önemli bir hak ihlalidir. Devletin doğumu takip edemiyor olmasının siyaset bilimi bakımından anlamı nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder