Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Mayıs 2012

Kadın hakimin en zor kararı...

Bebek sizce kime verilmeli? Gerçek anneye mi yoksa...
2003 yılında bebeğini bir apartman boşluğuna bırakan bir kadın, 6 yıl sonra onu evlat edinen aileden geri almak için dava açmış. Yerel mahkeme çocuğun evlat edinen ailede kalmasına karar vermiş. Ancak Yargıtay kararı bozup, ‘biyolojik anneye verilsin’ demiş. Yerel mahkemedeki hakim diretince son sözü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söylemiş: “Çocuk, doğuran annede değil, emek verip büyüten annede kalacak.”

Her çocuğun, anne-babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkı BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (md. 7) ile çocuğa tanınan haklardan biri ve aynı zamanda da çocuğun yararı aksini gerektirmedikçe anne-babasından ayrılmama hakkı (md.9) çok önemli bir hak. Terk etmiş bir anne ve evlat edinerek çocuğa bakmış ve büyütmüş bir anne-baba arasında çocuğun kiminle birlikte yaşayacağına ilişkin tartışma genellikle hangisinin daha çok anne-babalığı hak ettiği üzerinden yürüyor. Oysa bu tartışmanın çocuğun yararına uygun seçimi belirlemek amacına yönelik olması gerekmiyor mu?

Eğer çocuğun yararı evlat edinen anne-baba ile kalmasını gerektiriyorsa, çocuğun biyolojik anne veya babası ile bağı nasıl sağlanacak? Bu bağı tartışırken önyargılardan arınmış, çocuğun yararına ve ihtiyacına öncelik verecek tutumun hakim kılınması nasıl sağlanacak?

Eğer biyolojik anne-baba ile bağın sürmesine karar verilecek olursa (ki, çocuğun yararı aksini gerektirmedikçe bu yönde bir karar verilmesi gerekir) hem çocuk hem evlat edinen aile hem de biyolojik anne ve babanın süreci doğru yönetebilmeleri için desteklenmeleri nasıl sağlanacak? Bu desteği verecek bir hizmetimiz var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder