Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


29 Nisan 2012

Türkiye Kötü Öğrenci

Türkiye’de eğitim ve çocuk bakımı kalitesinin, ortalamanın hala çok altında olduğu ortaya çıktı. Cuma günü yayımlanan OECD raporu, çocukların okul öncesi durumlarına ilişkin alarm niteliğinde.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) 34 OECD ülkesinde yapılan birden fazla araştırmayı biraraya getirerek hazırladığı rapora göre Türkiye OECD ülkeleri arasında bebek ölümleri oranı bakımından en kötü performansı sergiliyor. Buna göre Türkiye’de doğan her 1,000 bebekten 17’si ölüyor. 3-5 yaş aralığında çocuğu olup da çalışma hayatını sürdüren anneler bakımından da % 21.4 ile son sıralarda yer alıyor. Ayrıca okuma becerisinin de gittikçe düştüğü tespit edilmiş. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptırdığı Türkiye Aile Yapısı Araştırması da araştırmaya katılanların %44’ünün hiç kitap okumadığını ortaya koymuştu.
Bütün bunların gerisinde bir başka gerçek daha var: OECD bölgesinde ortalama yoksul nüfus oranı %11,1 iken, Türkiye'de bu oran %17 ve Türkiye gelir adaletsizliğinde ilk üçte yer alıyor.
Bebeklerimizi yaşatamıyoruz, çocuklarımızı besleyemiyoruz, okul öncesi bakım hizmeti ve yeterli eğitim olanağı sunamıyoruz.
Bu koşullarda bebek sahibi olmayı düşünen anne baba adaylarını eleştiriyoruz.
Ya onları daha çok çocuk yapmaya teşvik eden Devlet yetkilileri? En az onlar kadar çocuğa yeterli yaşam standardı sağlamaktan sorumlu değiller mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder