Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


14 Nisan 2012

İş sağlığı yasasıyla çocuk işçi arzı!

Esenyurt'ta beş yıldızlı AVM inşaatındaki çadırlarda 15 işçinin kavrulmasından sonra apar topar Meclis'e getirilen Yeni İş Sağlığı ve Güvencesi Yasa Tasarısı'yla 16 yaşından küçük çocukların 'ağır' ve 'tehlikeli' iş kollarında çalıştırabilmelerinin önü açılıyor.
Yeni İş Sağlığı ve Güvencesi Yasa Tasarısı'yla 16 yaşından küçük çocukların 'ağır' ve 'tehlikeli' iş kollarında çalıştırabilmelerinin önü açılıyor. Bir yandan da zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 kesintili sistemin de çocuk işçiliğini teşvik edeceği ileri sürülüyor.  

Çocukların çalışma hayatına katılımı kadar, çalışma hayatının dışında tutulması da ekonomik ve siyasi tercihler ile çok ilgili bir durum. Çocuk işçiliği sayıları azalıyor olmakla birlikte hala önemli sayıda çocuk çalışıyor. Üstelik bu çalışmanın kendisi çocuğun güvenliği için tehlikeli olabildiği gibi, çocuklar çalışma ortamlarında istismara da maruz kalabiliyorlar.

Türkiye taraf olduğu sözleşmelerde çocuk çalıştırılması konusunda uluslararası standartlara uyacağını taahhüt ederken neden böyle bir strateji izliyor? Toplum, çocuk işçiliğinin ve hatta kötü koşullarda çalıştırmanın önünü açan bu düzenlemeler ile ilgili bu kadar kaygı duyarken, Devletin stratejisini topluma anlatması gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder