Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


21 Mart 2012

Zorunlu küçük mahkumlara yemek yok!

Meclis alt komisyonunun raporu Osmaniye Cezaevi'nde yaşananları gözler önüne serdi...Osmaniye Cezaevi'nde inceleme yapan TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, görüştükleri tutuklu ve hükümlülerin şikayetlerini raporlarına yansıttılar. Pek çok şikayet arasında bir tanesi de anneleri ile birlikte cezaevinde olan çocuklar ile ilgiliydi. Anneleriyle zorunlu olarak cezaevinde kalan çocuklara "hükümlü olmadıkları" gerekçesiyle yemek verilmediği bildirildi.

Anneleri ile cezaevinde kalan çocuklar, anneleri ya da babaları cezaevinde olduğu için onları ziyarete gelen çocuklar gibi ceza infaz kurumları ile istemleri dışında tanışıyorlar. Bu durumda uygulamaların çocukları cezalandırıcı nitelikte olmaması için özel bir dikkat gösterilmesi gerekmez mi?

Kurum koşulları anneleri ile birlikte kalan çocukların sağlık, eğitim, oyun ve diğer haklarını kullanmalarına uygun mu?

Ceza infaz kurumlarında yaşam düzenlenirken anneleri ile kalan çocuklar özel olarak dikkate alınıyor mu?

Sadece kurumda kalan değil annesini veya babasını ziyaret eden veya etmesi gereken çocuklar ve onların ihtiyaçları dikkate alınıyor mu?

Ceza infaz kurumlarını denetleyen makamların gündeminde çocuklar ne kadar ve nasıl yer alıyor?

Bağımsız denetimi düzenleyen Paris Prensipleri, ceza infaz kurumlarının izlenmesine ilişkin çalışmaların sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını öngörmekte. Kamuoyunun doğru bilgilenmesi ve konuyla sorumluluk taşıyarak ilgilenmesi için böyle bir mekanizma çok işlevsel olmaz mı?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder