Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


11 Mart 2012

Hala ve Eniştesini Vurup Sakız Almış

15 yaşındaki V.S., hala ve eniştesini vurduktan sonra bakkaldan sakız alıp okula gitmiş.Tokat'ın Erbaa İlçesi'nde yanlarında kaldığı eniştesi ile 8 aylık hamile halasını tabancayla vurarak ölümlerine sebebiyet veren 15 yaşındaki bir çocuk tutuklanmış. Çiftin 5 yaşındaki kızları ise olayı görmüş, eve birisi gelinceye kadar anne ve babasının cesetleri ile evde kalmış ve bulunduktan sonra ailesinin akrabalarına teslim edilmiş.


Habere göre 15 yaşındaki çocuğu Osmaniye'deki ailesi okuması için halasının yanına göndermiş. Çocuğun psikolojik sorunları varmış, okulda fazla konuşmayan biri olarak tanınıyormuş ve okul arkadaşları ile ilişkisi zayıfmış. Çocuğun iddiasına göre ise enişte ve halası onu dövüyormuş.


Bu olay bütün yönleri ile ülkemizdeki çocuk koruma sisteminin durumunu ortaya koymuyor mu? Bir aile çocuklarını okuması için neden Osmaniye'den Tokat'a yollar veya yollamak zorunda kalır? Bu aile çocuklarının eğitim, sosyal ilişki vb. sorunları için Osmaniye'de uzman bir kuruluştan destek alma olanağına sahip miydi? Osmaniye'de ve Tokat'ta kaç çocuk psikiyatristi var? Ya Türkiye'nin diğer illerinde? Çocuklar ve ailelerine ruh sağlığı ve ergenlik konularında sunulan hizmetlerin yeterliliğini kim araştıracak? Bu çocuk okula gittiğine göre, acaba okulun çocuğun problemlerini fark etme ve çözme konusunda yaptığı çalışmalar araştırılacak mı? Yoksa bu olayı garip bir çocuk hikayesi olarak mı kayda geçeceğiz?

Bu olayın tanığı 5 yaşındaki çocuğun ruh sağlığı ne olacak? Yakınları ne kadarını gerekli görür ve ulaşabilirlerse o kadar mı destek alacak? Yoksa kendisini bu çocuğun tedavisi ve korunması konusunda sorumlu hisseden bir kurum var mı?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder