Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


6 Mart 2012

Freni patlayan servis aracı şarampole yuvarlandı: 3 ölü!

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde, taşımalı eğitime öğrenci götüren servis midibüsü şarampole uçtu. Kazada 3 öğrenci hayatını kaybetti, 20 öğrenci yaralandı.Bu çocuklar hiç özrü olmayan bir ihmalin kurbanıdır.

Türkmenistan’da çocuklar yazın Devletin açtığı kamplara gidiyorlar; okul aracı yola çıktığında o güzergahta trafik durduruluyor ve çocukları taşıyan araçlara eskortlar ve ambulans eşlik ediyor. Pek çok ülkede okul servis araçlarının trafikte özel bir statüsü vardır ve çocukların servis aracının yaptığı kaza sebebiyle hayatını kaybetmesi gibi bir olaya rastlanmaz. Çocuk koruma budur: Riski öngörmek ve önleyecek tedbiri almak.

Taşımalı eğitim demek, taşımadan doğacak risk demektir. Bu trafik kazası da olabilir, şoförün çocuk eğitimine uygun olmayan kişilik özelliklerine sahip olmadı da. Eğitimi taşımalı hale getirirken bu riskleri öngörmek, nasıl önlenebileceğini planlamak, sonra da bunun maliyetini hesap etmek gerekir.

Bizim ülkemizde bırakın okul servislerini, taşımalı eğitimle öğrenimini sürdüren 720.000 öğrenci var ve henüz servis araçları ve şoförleri ile ilgili ne yeterli standarda, ne denetime, ne de duyarlılığa sahibiz. Her gün 720.000 çocuğu tehdit eden bir riske karşı böylesi rahat bir tutuma ne denir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder