Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


9 Mart 2012

Ermenileri aşağılayan kitap hakkında inceleme.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul'un Kartal ilçesindeki okullarda dağıtılan ve Ermenilere karşı ırkçı ifadeler içeren kitapla ilgili inceleme başlattı.
“Bu Dosyayı Kaldırıyorum” adlı bir kitap, 1981 ve 1984 yıllarında Kültür Bakanlığı, 2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, 2011 yılında ise Payda Yayıncılık tarafından basılmış ve bu baskı Kartal Kaymakamlığı tarafından ilçedeki okullara dağıtılmış. Anlaşılan o ki, 2011 yılındaki baskı sırasında kitaba bazı eklemeler yapılmış. Olay basına yansıyınca MEB tarafından yapılan açıklamadan anlaşılıyor ki, kitabın son baskılarına eklenen bölümlerde “kin, nefret ve düşmanlık” dili egemen.

Edebi, bilimsel ve hak ve özgürlüklere, kimliklere saygılı bir dille yazılmış bir kitap, kendi yazarı tarafından yapılan eklemeler ile bu niteliklerini kaybedecek hale nasıl gelir?

Bakanlık onaylı olmanın veya Kaymakamlık tarafından önerilmenin okuyucuda özellikle de çocuk yayınlarında anne – babalarda yarattığı güvenilirlik imajı çok ciddi bir sorumluluk gerektirmiyor mu? Hem düşünce ve ifade özgürlüğüne müdahale, hem de tüketicinin yanıtılması risklerini barındıran bu uygulama neden sürdürülüyor?

Bir kitabı Kaymakamlık aracılığı ile (bedelli veya bedelsiz) okullarda dağıtmanın koşulları hakkında bilgi sahibi miyiz? Ya da bu işe bir kaynak ayrılıyor mu; ne kadar ve nasıl kullanılıyor, biliyor muyuz?

Asıl önemlisi Bakanlık desteği veya yasağı ile bilgi ve kültür dünyasını yönetmek yerine çocukların ve gençlerin özgür düşünme becerilerini sınırlamama ve farklılıklara ve insan haklarına saygı duymalarını sağlayacak bilgi ve beceriyi edinmelerine olanak sağlamak değil midir? Biz çocuklarımızı bu tür fikirleri değerlendirebilecek ve tartışabilecek bilgi ve beceriler ile donatabiliyor muyuz? Her şeyden önce eğitim ortamlarımıza ve programlarımıza bakmamız gerekmiyor mu?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder