Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


31 Mart 2012

Liselilere kötü haber!

Lise son sınıf öğrencilerine verilen 45 günlük izin 20 güne indi.20 Şubat 2011 tarihli gazeteler lise öğrencileri için 20 günlük olan izin süresinin 45 güne çıkarılması ile ilgili haberi Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun ağzından bir açıklama ile şöyle duyurmuştu: "Lise son sınıf öğrencilerine izin müjdesi". Bakanlık diyordu ki, müjdeler olsun üniversite sınavına hazırlanmak için önünündeki okula devam engelinden sizi kurtarıyoruz. İlginç bir karardı elbette. Çok eleştirildi ancak değiştirilmedi. Dün 30 Mart 2012'de, yani lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavına girmelerinden 2 gün önce, Bakanlık'tan başka bir açıklama geldi: "Bu uygulama eğitimi aksatıyor. O nedenle istisnai durumlar dışında artık öğrencilere fazladan izin verilmeyecek."

Milyonlarda çocuğu ilgilendiren alanlarda karar alınırken yeterince inceleme yapılmıyor olduğunu düşündüren bu tür uygulamaları bir sorgulayanın olması gerekmiyor mu?

2011 yılında yapılan yanlıştı, şimdi bu yanlış düzeltilmiş oldu; ama bu düzeltme sene sonunda yapılamaz mıydı? Bu yıl son sınıfta olan çocukları olumsuz etkileyecek olan bu karar bu kadar acele ile ve uygun olmayan bir zamanda açıklandığına göre, çocukların eğitim ve duygu durumunu gözardı etmenin gerekçesinin de kamuoyu ile paylaşılması gerekmez mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder