Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


24 Mart 2012

Bir utanç da Bartın'da!

Mardin’de çoğu kamu görevlisi 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç’den sonra bu kez Bartın’da benzer bir olay ortaya çıktı...
Mardin'de çoğu kamu görevlisi 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.'den sonra bu kez Bartın'da benzer bir olay ortaya çıktı. Bartın'da ilköğretim öğrencisi 14 yaşındaki Ç.K.'ya tecavüz ettikleri gerekçesiyle 22 kişi gözaltına alındı. Bartın Valisi İsa Küçük tecavüz iddiasının doğru olmayabileceğini söylerken, İl Milli Eğitim Müdürü İsa Şeker olayda tecavüz değil taciz olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti. 22 sanıktan 18'i tutuklama talebi ile sevk edildi.

Mardin'den sonra benzer bir başka haber Siirt'ten gelmişti. Her ay çocukla ilgili haberleri taradığımızda da öğretmen, müdür, komiser gibi pek çok kamu görevlisinin küçük yaşta çocuklara yönelik cinsel istismar suçu işlediklerini görüyoruz. Ardında da şöyle açıklamalar geliyor yine kamu görevlilerinden: "Bu iddialar gerçek olmayabilir.", Mağdur "4 değil 17 yaşında.", "Zorlama yok, rıza ile olmuş.". Kamu görevlilerinin bakış açılarını yansıtan bu açıklamaları, cinsel istismarda bulunan kişilerin kamu görevlisi olmaları kadar tehlikeli değil mi? İşin bu yönünü Devletin ciddiye alması ve bununla mücadeleye yönelik bir şey yapması gerekmiyor mu? Her ay benzer haberler karşımıza çıkarken, bunu artık hemen ve şimdi yapması gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder