Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


23 Mart 2012

Dayakçı baba psikolojik tedavi görecek!

Trabzon Çocuk Mahkemesi, babası tarafından dövüldüğü ortaya çıkınca devlet korumasına alınan 9 yaşındaki Z.E'nin ailesine verilmesi, babası İ.E'nin de psikolojik tedavi görmesi kararı aldı.
Trabzon'da bir adamın yolda yanına gelen bir çocuğu tekme tokat dövdüğünü ve kaldırıp kaldırıp yere vurduğunu 17 Mart tarihinde ortaya çıkan bir güvenlik kamerasının yaptığı kayıttan öğrendik. Olay iki ay önce olmuştu. Bu süre boyunca çocuğun başına başka ne geldiğini bilmiyoruz. Ama sonrasını biliyoruz. Önce yapılan araştırma sonucunda bu adamın çocuğun babası olduğu anlaşıldı ve baba tutuklandı. Ardından tutukluluğa itiraz edilince tutuklanan baba serbest bırakıldı ve baba serbest bırakılınca bu sefer babasının fiziksel istismarına maruz kalan çocuk, 6 aylık kardeşi ve annesi ile birlikte Trabzon'a getirilerek koruma altına alındı. Bu sefer anne Trabzon Çocuk Mahkemesi'ne müracaat etti ve çocuğunu alarak köyüne geri dönmek için tedbir kararının kaldırılmasını talep etti. Bu talep üzerine bir sosyal inceleme yapıldı ve hazırlanan rapor sonrasında mahkemece babanın psikolojik tedavi almasına ve çocuğun ailesine iade edilebileceğine karar verildi. Bütün bunlar 7 gün içinde oldu.

Bir çocuğun ailesi yanında korunmasına elbette öncelik verilmeli ve desteklenmeli, ancak bu çocuğun ve bebeğin ailesinin yanında gerçekten güvende olduğundan emin miyiz? Sadece babanın psikolojik tedavi alması bu güveni sağlamaya yeterli mi? Trabzon’un bir köyünde yaşayan baba bu tedaviyi nerede ve nasıl alacak? Bu tedaviyi alıp almadığını kim, nasıl denetleyecek? Annenin çocuğuna şiddet uygulamadığından emin miyiz? En azından babası tarafından uygulanan şiddeti engellemeyen anne, çocuğunu ihmal ettiğine göre onun da bu eyleminden sorumlu tutulması ve destek almasının sağlanması gerekmiyor mu? Çocuğun yaşadığı örselenme ile ilgili ne yapılacak? Bu çocuk veya kardeşi tekrar şiddete maruz kalırsa, aileye iadesine bu kadar çabuk ve yetersiz destek ile döndürülmesini öneren ve bu kararı veren kişi bundan sorumlu tutulacak mı? Video kaydındaki şiddeti bu adam bir başka adama uygulasaydı, bu kadar çabuk tahliye edilir miydi? Bu sorunun yanıtı hayır ise, çocuğa karşı fiziksel istismara karşı yeterli duyarlılığa sahip bir koruma ve adalet sisteminin varlığından söz edilebilir mi? Ve daha bir çok soru...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder