Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


8 Mart 2012

Türkiye'de evli her iki kadından biri şiddete uğramış!

42 il, 126 ilçede 3 bin 252 kadınla yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma kadına yönelik şiddetin boyutlarını gözler önüne serdi.Araştırmaya katılan kadınların %21'i çocukken-genç kızken babasından, %30'u annesinden, %17'si ise erkek kardeşinden dayak yediğini söylemiş. Kadınların %28'i ise annesinin babasından şiddet gördüğünü ifade etmiş.

Evlenme yaşı düştükçe eşinden şiddet görme oranı yükseliyormuş. 18 yaşından küçük evlenmiş kadınların %60'ı fiziksel şiddet görmüş.

Eşine şiddet uygulayan her 100 erkekten 38'i çocukluğunda ailesinden şiddet görmüş. Eşinden şiddet gören her 100 kadından 48'i de kendi çocuğuna şiddet uyguluyormuş.

Öyleyse şunu söyleyebiliriz:
Kadına karşı şiddet aslında sadece kadına karşı şiddet değildir. Hem doğrudan şiddete maruz kalan, hem de annesine uygulanan şiddete tanıklık eden çocuklar, aile içi şiddetin en büyük mağdurları değil mi? Kendisine uygulanan şiddetle mücadele eden kadınların çocukları için şiddetin kaynağı olmasını engelleyebilmek için bu soruna başka bir noktadan daha bakmak gerekmiyor mu?

Not: Bugün TBMM aile içi şiddeti önlemek üzere hazırlanan bir yasayı onayladı. Yasa, Türkiye'nin 2011 yılında taraf olduğu Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi gereğince yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerden birisidir.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder