Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


7 Mart 2012

Okul müdürü polislerle sınıf basıp öğrencilerin yiyeceklerini toplattı!

Okul kantinindeki fiyatları protesto eden öğrenciler, evlerinden yetirdikleri yiyecekleri yemek istedi. Ancak, okul müdürü polislerle sınıfı basıp yiyecekler toplatıldı. Protestocu bir öğrencinin okuldan ayrılması istendi.

Lise öğrencilerinin sınıf ortasında evden getirdikleri yemekleri birleştirerek yemesine polis hangi gerekçe ile müdahale edebiliyor? Bunun yasal dayanağı nedir? Eğer lise öğrencilerinin evden getirdikleri yemeklerini engellemek ve bu yiyecekleri toplamak için polise yetki veren bir yasa varsa bu yasanın kendisi tehlikeli değil midir? Eğer böyle bir yasa yoksa, yetkisi olmadan bu müdahaleyi yapanlar hakkında ne gibi bir işlem yapılacak?

Okul müdürü çocukları yiyeceklerini kantinden almaya zorlayabilir mi? Kantinin satış politikasını evden yemek getirmek ya da bildiri dağıtmak suretiyle protesto etmek, öğrencilerin barışçıl amaçlı gösteri düzenleme yani ifade özgürlüklerinin bir parçası değil mi? İfade özgürlüğüne bu biçimde müdahale eden bir eğitim kurumu tehlikeli değil midir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder