Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


4 Mart 2012

Esra'yı siz de yürütebilirsiniz.

Dokuz yaşındaki serebral palsi hastası Esra'nın iki ihtiyacı var: İyi bir fizik tedavi ile gezebileceği bir tekerlekli sandalye...Esra (9), Serebral Palsili Çocuklar Derneği'nin rakamlarına göre Türkiye'deki yaklaşık 2 milyon serebral palsi (beyin felci) hastası çocuktan biriymiş.

Esra, mevsimlik işlerde çalışan babası, annesi ve 2 kardeşi ile Mardin'de tek odalı bir evde yaşıyormuş. Esra'nın beden hareketlerini yapabilir hale gelmesi için haftada beş gün fizik tedaviye, ayda bir Diyarbakır'a, altı ayda bir de İstanbul'a kontrole götürülmesi gerekiyormuş. Bir de tekerlekli sandalyeye ihtiyacı varmış.

Ancak Devlet Esra için sadece haftada iki gün 30 dakikalık fizik tedaviyi karşılayabiliyor (bu tedavilerden birisi sırasında da Esra'nın bacağı kırılmış), tekerlekli sandalyeyi ise karşılayamıyormuş. Haberi yazan gazeteci ise "Esra'yı siz de yürütebilirsiniz" diye başlık atmış. Sormak gerekir: Nasıl?

Bir tek yolu var: Esra ve ailesinin İstanbul veya benzeri bir büyük şehire gelmesini ve burada 5 günlük fizik tedavi ve diğer bakım giderlerinin karşılanması. Bunun için bir yerden yardım bulunabilir. Esra için bu yapılmalı elbette. Ancak benzer durumda 2 milyon çocuk daha olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumda Esra ve Esra gibi 2 milyon çocuğun tedavisi için yapılması gerekenler hakkında daha kalıcı çözümler aramamız gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder