Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


12 Şubat 2012

TOKİ'nin okulu GOP'u ikiye böldü.

Toplu konutlar, kentin içindeki kent gibidirler. Yalıtılmışlıkları, bu konutlar içerisinde sunulanlardan dolayıdır.


Gazi Osman Paşa’da (GOP) TOKİ tarafından yapılmış Avrupa Konutları TEM’le aynı adı taşıyan TOKİ Avrupa Konutları İlköğretim Okulu’yla, 23 Nisan İlköğretim Okulu komşu olmuş. Aralarında sadece bir cadde olan iki tane ilköğretim okulu, ikisi de Devletin okulu ve ikisinde farklı standartlar var. TOKİ Avrupa Konutları İlköğretim Okulu'nda 27 derslik ve 520 öğrenci varken 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda 22 derslik ve 2650 öğrenci var. Bu durumda her iki okulun öğrencisine de “eşitlik” nasıl öğretilir?

Bir yere toplu konut yapılırken o çevrede yaşayan ve yaşayacak olan insanlar arasındaki ilişkinin olası biçimlerini düşünmek, planlamak kimin sorumluluğudur? Burada yaşayan çocuklar ve onların ihtiyaçlarını dikkate alarak eğitim, oyun, spor vb. alanlarını, çocuklar arasında farklılıklara saygı, paylaşma, eşitlik ve adalet duygularını destekleyecek biçimde oluşturmak kimin sorumluluğundadır?
Aynı zamanda da bu okullar çocuklar tarafından kullanılacağına göre, o yaştaki bireylerin bedensel, duygusal ve zihinsel kapasiteleri ve ihtiyaçlarının dikkate alınması gerekmez mi? 4 katlı, beton bahçeli ilköğretim okulu yapılabilir mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder