Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Şubat 2012

Okul servisi taşımacılığı kitabına uyduruldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Servis İşletmecileri Odası tarafından Türkiye'de ilk kez servis araçları için kitap çıkarıldı.
109 sayfadan oluşan ve 'Servis Araçları İçin Gerekli Bilgiler, Servis Sürücüleri İçin Pratik İlkyardım Bilgisi, Okul Önlerinde Alınacak Trafik Tedbirleri, Okul Servis Araçlarının Denetimi, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği, Servis Şoförleri Kan Grubu Listesi' gibi konuları kapsayan kitapçıkla servis sürücülerinin daha bilinçli hareket etmeleri amaçlanıyormuş.

Okul servisleri çocukların okul ile ev arasında transferini sağlıyor. Sadece trafik güvenliği değil, transfer süreci içerisinde çocukları her tür tehlikeden koruma sorumluluğu ile bu işi yapıyorlar. Bu nedenle, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önlemeye yönelik bu çalışması örnek bir çalışma, ancak yeterli mi?

Okulların, özellikle de ilköğretim okullarının şehir dışına çıkarılması gibi sorunu yaratacak kararlar verilirken, transferin riskleri ve maddi ve manevi maliyetinin dikkate alınması gerekmiyor mu?  

Okul servisleri sadece şehir içi ulaşımı sağlamıyor, aynı zamanda 80 ilde 875 ilçeye bağlı 37 bin 622 yerleşim yerinde taşımalı eğitim uygulanıyor. Sadece taşımalı eğitim kapsamında 22 yılda toplam 120 trafik kazası yaşanmış, 48 öğrenci yaralanırken, 62 öğrenci hayatını kaybetmiş. Bu kazalar kitap ile engellenebilecek mi? Şoförlerin eğitimlerine yönelik yapılan çalışmaların tüm şoförler için mecburi hale gelmesi için yapılan bir planlama var mı?

Okul servislerinde çocukların karşılaştıkları tek riskin yol güvenliğine ilişkin olmadığını biliyoruz. Servis şoförlerinin çocuk korumanın her boyutu hakkında bilgi sahibi olması ve çocukla çalışmaya uygun özellikteki kişilerden oluşması için yapılan çalışmaları da araştırmak gerekmiyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder