Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


27 Şubat 2012

İlk adım atıldı!

Dilendirilen 4 çocuk ailelerinden alındı.Çocuklarını ihmal veya istismar eden ailelerden çocuğun ve velayetinin alınması çocuk koruma alanının en ciddi tedbiridir. Bu nedenle de bu tedbiri uygulamanın bazı standartlarının olması gerekir. Bizim hukukumuzda da bu tedbirin her iki biçimi de, yani hem çocuğu ailenin yanından alma, hem de aileden çocuğun velayetini alma olanağı düzenlenmiştir. Ama şimdi bu habere konu olayda şu soruların cevabını araştırmamız gerekiyor: 
  • Ailelerinden alınan 4 çocuğun velayeti de alınmış mı? Alınmış ise kamu vasisi atanmış mı? Kanunun öngördüğü kamu vesayeti kurumunun kurulması için hükümetin yürüttüğü bir çalışma var mı? Örneğin Bakan Şahin, çocukların ailelerinden veleyati alındığında kanuna uygun bir vasi tayini için ihtiyaç duyulan yasal düzenleme ve gerekli teşkilatı kurma konusunda ne düşünüyor? 
  • Çocuk Haklarına dair Sözleşme'ye (ÇHS 19) ve Çocuk Koruma Kanunu'na (ÇKK 4/j) göre, çocuğun aileden alınması ve kurum bakımına verilmesi son çare olarak kullanılmalı. Bu durumda, çocukların ailenin yanında korunabilmesi için ihtar dışında verilmiş olması gereken pek çok desteklerden (danışmanlık, asgari gelir, sosyal güvenlik, vb.) hangilerinin verildiğini ve bunların yeterli biçimde verilip verilmediğini kim araştırıyor ve denetliyor?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder